Chcete mít ve firmě tlačítko, kterým můžete zastavit veškerý tok peněz?

Cashflow, jak je dnes běžně označován tok hotovosti i v českých vodách byznysu, hraje v každé firmě důležitou roli. Pro efektivní fungování je nutné mít jej pod kontrolou. Často to tak však nebývá a společnosti dbají spíše na výsledky z účetnictví, kde většinou nevidí reálnou hotovost, kterou v dané chvíli disponují. Může tak nastat situace, že se zpozdí platby a problém je na světě. Najednou není z čeho zaplatit mzdy zaměstnanců. A co teď, přejete si zmáčknout tlačítko, které vám stáhne zpátky všechny peníze levitující v rámci firmy neznámo kde?

 

Distribuce hotovosti v rámci firmy cashflow značně omezuje. Ztrácíme flexibilitu nutnou pro přesun prostředků z bodu A do bodu B. Když například vyplácíte zaměstnancům zálohy na uhrazení jejich firemních výdajů je velice těžké určit, jestli jim vámi stanovený limit bude stačit nebo přebývat. Kontrola nad obdobnými procesy s rozuteklou hotovostí se získává velmi obtížně.

 

Konktrétně si to ukažme na případu z oblasti facility managementu, kde je běžnou praxí distribuovat na měsíční bázi správcům budov hotovost. Daná suma kromě provozu budovy slouží také k uhrazení případných neočekávaných výdajů v podobě prasklého potrubí apod. Když se ale za uplynulý měsíc žádná obdobná nehoda nestane, jak správce budovy s hotovostní rezervou naloží? Na druhé straně stojí správce jiné budovy, kterému se ten samý měsíc staly nehody hned dvě a jeho výdaje daná částka nepokryje.

 

Jak je potom možné navíc i při větším počtu správců a svěřených budov udržet kontrolu nad firemním cashflow a umět rychle přesouvat prostředky z míst, kde aktuálně leží ladem, tam, kde nám vytrhnout trn z paty?

 

Můžete mezi sebou správce propojit, říct jim, ať se sejdou a částku si předají. Jako další možnost se nabízí povolat osobu zodpovědnou za přidělování záloh, aby peníze u jednoho z nich vyzvedla a odvezla k dalšímu. Tato varianta vyžaduje čas, fyzický přesun peněz a osobní kontakt.

 

Na druhé straně lze v dnešní digitální době využívat různých aplikací, které vám zmíněné procesy usnadní, ušetří čas i peníze a umožní vše bezkontaktně. 

 

Obdobný typ obtíží spojených s cashflow se samozřejmě netýká pouze firem z oblasti facility managementu, ale všech společností, které mají větší množství hotovosti v oběhu a nevědí kde vlastně reálně finance vězí. Pomyslné tlačítko může mít podobu digitálního nástroje, který vám umožní získat nad situací kontrolu. Zvážení plusů a mínusů je už na každém z nás.

 

 

Autor textu:

Petr Herzmann

Spolumajitel a provozní ředitel Direct Fidoo

 

Člen České fintech asociace