top of page

Doba post-zoomová. Proč už školení v klasickém online formátu nefungují a čím je nahradit?

Článků, které oslavují online způsob fungování se v poslední době objevil nespočet. Mluví se o evoluci, revoluci, či dokonce o převratu paradigmatu - tedy o tom, že se k původnímu způsobu práce nevrátíme ani po konci koronavirové krize. Jestli mají kritici “tradičního” modelu pravdu, se nejspíš brzy dozvíme. Momentálně je však práce na dálku stále nutností. A s tím přichází i další výzva - jak zaměstnance školit a vzdělávat?

Vzdělávání přes Zoom? Vyzkoušejte raději virtuální realitu!


Online schůzky vedené skrze nejrůznější platformy nejsou jedinou možností, jak efektivně předávat vědomosti. Když se k tomu navíc přidá tzv. “zoom fatigue” či “únava z videohovorů”, je celá onlinová přednáška k ničemu.


Pomoci by s tím mohla virtuální realita (VR). Ta díky své velmi specifické formě dokáže zefektivnit nutná školení. Třeba pomocí gamifikace, jejíž výhody popsal Robin Pultera, šéf studia Brainz Immersive, v rozhovoru pro Mediář.


Virtuální realita byla už v minulosti hojně využívána pro školení tzv. tvrdých dovedností, nebo například pro simulování testů řízení letadel pro piloty.

U nás nových možností využívá např. ŠKODA AUTO, která vyvinula společně s kreativním studiem Brainz Immersive testovací projekt v rozšířené realitě (AR) pro prediktivní údržbu různých zařízení ve výrobě. Automobilka testuje, jak může tato moderní technologie pomoci se školením zaměstnanců údržby, zjednodušením pravidelné kontroly výrobních zařízení ve ŠKODA FabLab

a prevencí nákladných přerušení výrobního procesu.


Dnes se ale potřebujeme, a to víc, než kdy jindy, učit také měkkým dovednostem (vedení týmu, odolnost vůči změnám atd.), které se běžně daly trénovat hlavně “offline” na mezilidských interakcích. Jednat se může například o školení v oblasti krizového managementu - pokud jej zvládáte skvěle, získáte klíčovou konkurenční výhodu. Zvyšování kvalifikace zaměstnanců je také nutnost, která by neměla s přechodem do onlinu vymizet.


VR školení využívá i letecká společnost Lufthansa. Ta interně zavedla tazvané “VR hubs”, ve kterých však netrénuje piloty, ale stewardy a stewardky. Ti ve virtuální realitě prochází bezpečnostními školeními, ale i tréninkem interakcí s klienty.


Společnost PwC proto provedla výzkum, který porovnává efektivitu různých druhů školení měkkých dovedností. Srovnávala v něm v-learning (učení ve virtuální realitě), e-learning (online školení přes video) a offline přednášku v učebně.


Výsledky byly následující:

Lidé, kteří podstoupili výuku ve VR se 4x rychleji naučili látku, než lidé v učebně. Byli si také o 275 % jistější, že naučené dovednosti budou umět použít v reálné životě a až třikrát více emočně zainteresovaní, než lidé v učebně. Věnovali také 4x více pozornosti učivu, než jejich kolegové, kteří podstoupili e-learning.


5 bodů, proč byste měli vyzkoušet VR školení


1) Zaměstnanci mohou být díky VR technologii natrénování až 4x rychleji než v offlinu nebo při videohovorech.

2) “VR žáci” se cítí jistěji při aplikování naučených informací v praxi. VR jim zároveň poskytuje bezpečné a nestresující prostředí při simulaci emočně vypjatých situací. Na reálné situace jsou pomocí VR trénování i doktoři v dětské nemocnici Children's Hospital Los Angeles. Lékaři zde mají možnost vyzkoušet si náročnou resuscitaci malých dětí např. při anafylaktickém šoku, při které může být jakákoliv chyba fatální. VR brýle jim ale nabízí bezpečný prostor pro trénink. U nás využil virtuální realitu k učení v trochu jiném kontextu třeba Český rozhlas. Neškolil však zaměstnance, ale veřejnost v Projektu 68. Lidé si mohli na vlastní kůži vyzkoušet historické momenty roku 1968.

3) Lidé se lépe emočně napojí na prezentaci ve VR, než na videohovor, více si tak zapamatují, baví je to a dávají pozor.

4) Lidé se na školení ve VR lépe soustředí. Danou látku tak nemusí později dostudovávat.

5) VR školení vám dlouhodobě šetří náklady. Pořizovací cena VR headsetu je dnes velmi dostupná a investice do ní se vyplatí více, než organizace klasických školení v offline. Headsety je možné dokonce zapůjčit a nechat si je bezpečně doručit (i vrátit) až k vám pomocí kurýra.


Věříme, že VR školení není jen o efektivitě, ale i o zábavě. Kdy jindy je správný čas vyzkoušet něco nového, než právě teď?


Pro zájemce z řad veřejných i soukromých institucí nabízíme individuální workshopy zahrnující základní seznámení s technologií, ukázky naší práce i konzultaci k využití této technologie pro konkrétní podnik. Workshop je zdarma a může proběhnout jak online (a slibujeme, že to bude váš poslední webinář přes video, všechny další už budete dělat ve VR), tak formou osobního setkání v našich kancelářích na pražských Vinohradech. Zájemci se nám mohou ozvat na emailu hello@immersive.cz.

Za článek děkujeme společnosti BRAINZ STUDIOS


Hezký den! :)

Ivana Domaníková, AMSP ČR.

45 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page