top of page

Program ELENA, to je snadnější cesta k úspornějším projektům

Regulace a řízení spotřeby energie, zateplení budovy, výměna oken, modernizace osvětlení, instalace solárních a fotovoltaických systémů, ale i nákup rekuperace či využívání tepla vznikajícího při výrobě. To je jen zlomek projektů, které vedou k úspoře energie a k příjemnému pocitu, který následně přijde, a to nejen při pohledu na fakturu od dodavatele energií.

Základem je kvalitně připravený projekt

Stavebním kamenem všech těchto projektů je poměrně náročná a kvalitní příprava. Mnoho subjektů má u metody EPC z vyšší náročnosti přípravy projektu obavy. A právě s ní pomůže program ELENA (European Local ENergy Assistance) od Českomoravské záruční a rozvojové banky (ČMZRB), který je zaměřen na aplikaci EPC při renovaci stávajících nemovitostí a cílené investici do stavebních a technologických opatření.

Součástí komplexního servisu, který ČMZRB v rámci programu ELENA poskytuje, je pomoc se samotnou analýzou projektu, v případě podnikatelů také zajištění energetického posudku a kompletace žádosti o bezúročné financování z programů Energ a Úspory energie, v případě obcí a dalších veřejných subjektů pomoc s přípravou projektu řešeného metodou EPC, s vytvořením zadávací dokumentace a zpracování žádosti o dotaci z Operačního programu Životního prostředí. A to vše pouze za desetinu potřebných nákladů.

Říct si, že bude stačit stažení vzorové smlouvy z internetu a že si vše připravíte sami, což se podle Vladimíra Sochora, specialisty pro EPC projekty v ČMZRB, děje zvláště ve veřejném sektoru, nemusí vyplatit. „Vybírat si sám firmu energetických služeb povede k tomu, že bude mít nad vámi navrch. Vždy by se měl u těchto typů projektů oslovovat poradce, který problematice rozumí, projekt kvalitně připraví a bude dobrým oponentem vůči dodavateli při vyjednávání o konečné podobě smlouvy,” vidí Sochor nejlepší řešení, jak váš vztah s dodavatelskou firmou vyrovnat.


Více o programu ELENA naleznete ZDE.

Autor článku:
Hezký den! :)

Ivana Domaníková, AMSP ČR.


28 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page