top of page

Rozšířená realita není jen na hraní. Ve firmách usnadňuje práci a pomáhá zaškolení zaměstnanců

Zefektivnění procesů, úspora času i peněz. To jsou hlavní cíle automatizace, digitalizace a robotizace ve firmách. Důležitým předpokladem je zavedení nových technologií, mezi které patří i rozšířená realita. Co si pod tímto označením představit a k čemu se dá využít?

Pojmem XR se souhrnně označuje virtuální realita (VR), rozšířená realita (AR) a smíšená realita (MR). Tyto technologie umožňují doplnit reálný svět o virtuální prvky, případně vytvořit plně virtuální prostředí. Využívají se k tomu zařízení jako headsety, brýle nebo displeje tabletů a mobilů, doplněné o speciální software.


Zní to jako hračka pro high-tech nadšence nebo zajímavý nástroj pro marketing. XR technologie toho ale nabízí víc a při správném využití firmám ušetří čas, pokryjí nedostatečné personální kapacity, usnadní a zefektivní práci i procesy. Tím ve výsledku uspoří statisíce a prvotní vyšší investice do technologií má rychlou návratnost.


Vývoj XR technologií uspíšila pandemie covidu-19, během které je firmy začaly více využívat pro vzdálenou podporu, komunikaci i školení. A tento trend bude nadále pokračovat a rozšířená realita se bude stále více uplatňovat v digitalizaci a automatizaci výroby, logistiky, servisu, vzdělávání, školení i marketingu a komunikaci.


Podívejme se třeba na digitalizaci servisu a údržby pomocí XR technologií. Načtením QR kódu na zařízení nebo identifikací pomocí computer vision se technikovi v zorném poli AR brýlí zobrazí pokyny přímo na stroji, který kontroluje. Vidí přesně ty informace, které potřebuje, a nemusí je složitě hledat v tištěné dokumentaci. Díky tomu má volné ruce pro práci. Například při servisu výtahu technik nasadí AR brýle a okamžitě ví, jak má postupovat, kde co zmáčknout nebo utáhnout a má přehled o všech důležitých údajích. Návod totiž lze doplnit i o aktuální data ze zařízení nebo IoT čidel, které napomáhají zajištění bezpečnosti práce – třeba zamezením otevření krytu zařízení, dokud je pod proudem.


Servisní technik se také snadno spojí se vzdálenou podporou, která na monitoru nebo tabletu vidí to stejné, co pracovník v terénu, a efektivně mu poradí. Snižuje se tím chybovost práce, stoupá zastupitelnost zaměstnanců a daří se vykrývat nedostatek kvalifikovaných pracovníků.


XR technologie přispívají také k digitalizaci logistických procesů. Zaměstnancům skladů se díky integraci s WMS instrukce a potřebné údaje nebo navigace v prostoru zobrazují v zorném poli brýlí s hlasovým ovládáním. Usnadňuje se tím příjem objednávek, jejich přemísťování a expedice. Navíc mají volné ruce, což pomáhá pracovní ergonomii z hlediska BOZP.


Zavedení XR technologií není tak složité, jak by se mohlo na první pohled zdát. Vždy je lze spolehlivě napojit na vnitropodnikové systémy (WMS, ERP, IoT a další). Pokud tyto systémy ve firmě využíváte a s digitalizací jste tak už začali, XR technologie jsou přirozeným dalším krokem a s automatizací vám významně pomohou. Je ale dobré předem vědět, zda je vaše firma na změnu připravena a má dostatek prostředků i správný scénář implementace technologií. S tím vším pomůže Immersive Technologies.

 

Zdroj článku:

Přeji Vám hezký den.

Ing. Ivana Domaníková zástupce GŘ

projektová manažerka: Rok nových technologií 2022; Export

Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR

88 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page