top of page

Vyvracíme mýty o elektromobilitě

Asi už jste to také někdy zaslechli. Elektromobily jsou drahé, mají krátký dojezd, navíc se dlouho dobíjí. Ale je to pravda? Pojďme společně vyvrátit několik mýtů, které kolem čistě elektrických vozů kolují. Uvidíte, že se vůbec nemusíte bát elektrické vozy do své firemní flotily zařadit.

MÝTUS #1 – JSOU PŘÍLIŠ DRAHÁ

Ačkoliv je pořizovací cena elektromobilu vyšší, vynaložená investice se obvykle díky nízkým cenám elektřiny zákazníkovi brzy vrátí. Je zřejmé, že se najdou výjimky potvrzující pravidlo, protože tento předpoklad vychází ze dvou proměnných – výše dotací a cen elektřiny. Provoz elektromobilu je ale bez lokálních emisí, což z nich v očích vlády činí atraktivní vůz, kterému se v budoucnu dostane bezesporu velké podpory. Uživatelé elektromobilů se tak vedle různých finančních úlev mohou těšit například na výhody spojené s parkováním vozu, jeho provozem nebo výhledově také vjezdem do center měst. Díky jednoduchosti elektrického pohonu je navíc levnější i servis elektromobilů, čímž se zkracuje doba, kdy je vůz v údržbě a nemůže na silnici.


MÝTUS #2 – MAJÍ PŘÍLIŠ KRÁTKÝ DOJEZD

Věděli jste, že firemní auta najedou denně v průměru méně než 100 km? Většina jízd je přitom kratších než 35 kilometrů. To je vzdálenost, kterou na jedno nabití hravě pokryje většina současných elektromobilů. A to i těch menších, například ŠKODA CITIGOe iV nabízí dojezd až 265 kilometrů. Komu by ani to nestačilo, pak vězte, že nejnovější elektrický přírůstek značky ŠKODA – ENYAQ iV, poskytuje dojezd až 535 kilometrů na jedno nabití!


MÝTUS #3 – DLOUHO SE NABÍJEJÍ

Pro běžný provoz firemních vozů není omezující ani délka jejich nabíjení. Elektrická ŠKODA CITIGOe iV se z domácího wallboxu dobije na 80 % kapacity (to znamená dojezd asi 200 kilometrů) za 4 hodiny a 15 minut. CITIGOe iV ovšem podporuje i rychlé dobíjení s výkonem 40 kW, pak je dobití na 80 % kapacity otázkou pouhé hodiny. ŠKODA ENYAQ iV navíc umožňuje dobíjení vysokým výkonem (až 125 kW), což znamená, že za zhruba půl hodiny elektromobil získá energii na stovky kilometrů jízdy. A technologie umožňují mnohem víc, síť nabíječek IONITY je připravena na nabíjecí výkony až 350 kW, kdy autu k dostatečnému dojezdu stačí nabíjení třeba jen po deset minut.


MÝTUS #4 – DOBÍJENÍ JE KOMPLIKOVANÉ A DRAHÉ

Průměrný čas denní jízdy firemního vozu činí 45 minut, což znamená, že za měsíc takový vůz stráví na cestách jen něco málo přes 15 hodin. Zbytek času pak stojí zaparkovaný na firemním parkovišti, což přímo vyzývá k výstavbě a využívání firemních dobíjecích stanic. Díky tomu mají firmy nejen dostatek času k nabíjení své firemní flotily, ale zejména možnost využít pro dobíjení zvýhodněných distribučních sazeb s nízkým tarifem a tím výrazně zlevnit její provoz. Díky wallboxu ŠKODA (domácí nabíječka ŠKODA iV Charger Connect+) lze navíc snadno monitorovat spotřebu každého zaměstnance. O jednotlivých zákaznických balíčcích navržených na míru fleetovým zákazníkům jsme vás informovali již dříve.


MÝTUS #5 – NEJSOU BEZPEČNÁ

Elektrická auta jsou minimálně stejně bezpečná jako vozy se spalovacími motory. Jsou vybavena nejmodernějšími asistenčními systémy, které mohou mít i díky tomu, že elektromobily nemají spojku a ručně řazenou převodovku, větší rozsah funkcí. V nárazových testech organizace EuroNCAP získávají moderní elektromobily špičková hodnocení, stejně jako auta se spalovacími motory. Elektromobily automaticky při havárii odpojují svou baterii, a jak prokázaly testy německého autoklubu ADAC, riziko požáru rozhodně není vyšší než u vozů klasické koncepce. Baterie sice hoří jinak než nádrž s benzinem či naftou, ovšem záchranné složky mají pro tyto případy již vyvinuté postupy.


Za článek děkujeme společnosti Škoda Auto.


Hezký den! :)

Ivana Domaníková, AMSP ČR.

42 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page