top of page

Zobrazení pracovních postupů a technických údajů přímo na stroji usnadní technikům práci

Pro pracovníky v servisu a údržbě je klíčové mít při práci volné ruce. Přitom potřebují mít přístup k dokumentaci i návodům. Obojí jim umožní technologie rozšířené reality. Díky chytrým brýlím uvidí veškeré pokyny a informace přímo na stroji, který servisuje. Nemusí hledat v papírové dokumentaci a může se plně soustředit na práci.

Tištěné návody jsou náchylné na vlhkost a prašné prostředí, hůř se v nich hledá a těžko se udržují aktualizované. Díky technologiím rozšířené reality je účinně nahradíte. „Technikovi pak stačí nasadit AR brýle, které mu promítají pracovní postupy a technické údaje přímo na stroj. Informace může zobrazovat i na monitoru tabletu či mobilu. S jedním zařízením se okamžitě a odkudkoliv dostane k návodům, příručkám, nákresům a dalším dokumentům. Při použití chytrých brýlí má navíc volné ruce pro práci,“ vyjmenovává přínosy Tomáš Novák z firmy Immersive Technologies.


Technik přirozeně následuje promítaný checklist, jednotlivými kroky prochází pomocí gest nebo hlasových povelů. Informace nemusí být statické. Pracovní postup lze doplnit videem, obrázky a texty, které pracovníka snadno provedou celým procesem. „Zobrazovat se mohou také aktuální data ze zařízení nebo z umístěných IoT čidel jako například teplota, vlhkost, vibrace, spotřeba nebo napájení a koncentrace chemických látek, dodává Roman Haluzík.


Video ukázka ZDE:

Stejně tak pracovník vidí historii servisních zásahů nebo informace o poruchovosti. Při práci rovnou dokumentuje a zaznamenává celý postup a stav zařízení. Zařízení je provázané s digitálním dvojčetem v datovém úložišti, u kterého se aktualizují všechny údaje.


Nespornou výhodou využití technologií rozšířené reality je okamžitý přístup k dokumentaci odkudkoliv. Technik může prohlížet veškeré potřebné dokumenty, načtením QR kódu na zařízení nebo identifikací pomocí computer vision se mu zobrazí jen relevantní část dokumentace bez zdlouhavého hledání.


Pracovníkům v terénu tak usnadníte práci a postup jednotlivými úkoly. Výjezdy do terénu budou efektivnější a časově méně náročné. Podaří se vám standardizovat jednotlivé kroky, snížit chybovost a zvýšit produktivitu techniků. Ušetří se i čas, který by technik strávil sepisováním protokolů. Díky rozšířené realitě se zbavíte tištěných návodů a dokumentace, což vás posune na cestě k digitalizaci a automatizaci.


Pokud se tomuto tématu chcete ve firmě věnovat, pomůžou vám Immersive Technologies. Mají zkušenosti se zaváděním XR technologií do konkrétních firemních procesů a zvládnou posoudit připravenost firmy na využití rozšířené reality, stejně jako poradit s výběrem vhodných nástrojů i možnostmi jejich financování.

 

Za článek děkujeme společnosti Immersive Technologies.Přeji Vám úspěšný start do nového týdne 👍.

Ing. Ivana Domaníková zástupce GŘ

projektová manažerka: Rok nových technologií 2022; Export

Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR

www.amsp.cz

Mob.: +420 736 273 881

E-mail: domanikova@amsp.cz

29 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page